Ana Sayfa haber Belediye Haberleri Gaziantep’te yeşil sarımsak hasadı başladı.

Gaziantep’te yeşil sarımsak hasadı başladı.

Gaziantep’in tescilli Araban sarımsağının ilk hasadı Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katılımı ile Araban Ovası’nda gerçekleştirildi. Başkan Şahin, çiftçilerle birlikte yaptığı sarımsak hasadının ardından tarlada, kentin yöresel yemeği olan şiveydiz pişirerek iftara hazırlık yaptı.

Gaziantep’in Araban ovasında yetişen tescilli Araban sarımsağı, pandemi dolayısıyla yoğun talep görmüştü. Pandemi sürecinde sarımsağa olan talep ve artan fiyatlarla birlikte çiftçiler geçen yıl 15 bin dönüm olan sarımsak ekim alanını bu yıl 35 bin dönüm seviyelerine çıkarttı. Arabanlı çiftçiler ürettiği sarımsaklarla Türkiye sarımsak ihtiyacının yüzde 25’ini karşılıyor.  Bölge çiftçisine önemli bir gelir kapısı olan sarımsak için çiftçilerin ramazan ayında yoğun mesaisi başladı.

‘YENİ BEYAZ ALTINIMIZ ARABAN SARIMSAĞI’

Araban sarımsağının bölge çiftçisi için önemli bir gelir kapısı olduğunu söyleyen Şahin, “Birçok beyaz altınımız var. Daha önce pamuğumuz beyaz altındı, yeni beyaz altınımız Araban sarımsağa. Araban sarımsağının diğerlerinden farkı bir aroması var. Sarımsağımızın raf ömrü çok uzun. Raf ömrünün uzun olması, tarladan sofraya giderken gıda israfını önlüyor.  Sarımsak dişi büyük ve çeşit olarak dünyanın en kaliteli sarımsağıdır. Bize düşen önemli şey bunu daha fazla üretmek. Sarımsak için birlik ve kooperatif kuruldu. Daha fazla üretmek için maliyetleri azaltmak gerekiyor. Maliyetleri azalmak içinde enerji giderinin azaltılması gerekiyor ve bunun için çalışmalara başladık” diye konuştu.

‘KATMA DEĞER İLE ÜRÜN DEĞERİNİ 10 KAT ARTTIRABİLİRİZ’

Üretimi yapılan sarımsaklardan katma değer elde edilmesi gerektiğine dikkat çeken Başkan Şahin, “Katma değer üreten ürünlere geçmemiz gerekiyor. Örneğin sarımsak tozu ve sarımsağın türevleri. Böylelikle tarladaki birim fiyatı 10 katına çıkıyor. Çiftimizin elindeki maliyetleri aşağı düşürüp fiyatı arttırınca Araban sarımsağı aile ve çiftçi ekonomisine önemli oranda etki yapacak. Bu işin her bir kademesini tek tek çalışıyoruz” ifadelerinde bulundu.

Araban sarımsağına Avrupa Birliği coğrafi işaret için başvuru yaptıklarını dile getiren Başkan Şahin, sarımsakta Avrupa pazarından büyük bir beklenti içinde olduklarını dile getirdi. Şahin, Araban sarımsağının dünyaya satılması için yeni bir ağ oluşturacaklarını söyledi.

Başkan Şahin, sarımsağın bağışıklık sistemini güçlendiren önemli bir besin kaynağı olduğunu söyleyerek Koronavirüse karşı alınacak en önemli besin yönteminin Araban sarımsağı tüketmek olduğunu belirtti. Başkan Şahin, “Pandemiden kurtulmak istiyoruz, bir taraftan aşılanıyoruz. Maskeden kurtulmanın yolu daha fazla Araban sarımsağı yemektir ve yemeklerde tüketmektir” ifadelerinde bulundu. 

Gaziantep Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Karayılan, Araban sarımsağının üretim sahasının genişletilmesi ve kalitesinin yükseltilmesi için önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti. Bölgede soğuk hava depolarının yaphıldığını söyleyen Karayılan, “Sarımsağın işlenmesi ve toz elde edilmesi amacıyla şu anda bir proje hazırlıyoruz” dedi.

Belediye Başkanımız Hasan Doğru, ilçenin ekonomisinin yoğunluklu olarak tarıma dayalı olduğunu söyleyerek temel projelerinin tarım politikalarını geliştirmek olduğuna dikkat çekerek şöyle konuştu,” Ekonomideki büyüme ve arz-talep yönlü etkenler tarımın gelişmesinde çok daha belirleyici olduğundan. Çiftçiler, ürünlerine katma değer sağlayan ticari faaliyetlerde yer alarak, toplumun beslenme ihtiyacını karşılayan tarımın önemi gelecekte daha da artacaktır” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Haberler

Araban ilçesinde meydana gelen trafik kazasında altı kişi yaralandı.

Araban ilçesinde meydana gelen trafik kazasında altı kişi yaralandı.Adıyaman’da Gaziantep istikametine gitmekte olan Ali Durmuş yönetimindeki 01 NZ 841 plakalı araç, Araban ilçesi çıkışında...

Yüzme Havuzu Çevresinde Asfalt Serim Çalışması.

İlçemizde bulunan Araban Yüzme Havuzu'nun çevresinde asfalt serim çalışmaları devam ediyor. İlçemize Hayırlı Olması Dilekleriyle.

BELEDİYEMİZDE PARK YAPIM ATAĞI

BELEDİYEMİZDE PARK YAPIM ATAĞI Belediyemizde Park yapım atağı, Mezarlık civarında atıl durumda bulunan 2 bin 350 metrekarelik boş alanı değerlendirerek, Mezar ziyaretlerine gelen vatandaşların ve...

Belediye başkanımız Hasan doğru Türkiye Belediyeler Birliği Meclis Toplantısına katıldı

Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) 2021 Yılı Mayıs Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda TBB ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin yeniden TBB Başkanlığına seçildi. Ankara da...

Belediyemiz tarafında, ilçe merkezinde cadde ve sokaklarda kilitli parke yol yapım ve yama çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Belediyemiz tarafında, ilçe merkezinde cadde ve sokakların modern ve estetik görünüme kavuşması için yürütülen, kilitli parke yol yapım ve yama çalışmaları aralıksız devam ediyor.Belediyemiz...